// právě čtete...

Tiskové zprávy

Malíř pohybu Paco Décina představí svoji FRESKU na festivalu KoresponDance Europe

Poslední čtyři květnové večery budou v Praze patřit festivalu KoresponDance Europe, který přináší svěží im(Pulzy) současného evropského tance. Desítka choreografů z České republiky, Slovenska, Francie a Německa se představí v divadle Archa, Ponec, ve Studiu Alta a závěr festivalu se uskuteční na Nové scéně Národního divadla, kde bude uvedeno zbrusu nové představení francouzského choreografa Paca Déciny FRESKA, ženy hledící vlevo.

„Freska, to je živá kresba daného momentu, který se proměňuje a zrychluje, který nechává danému okamžiku stále méně času a vyžaduje o to více bdělosti“ uvádí Paco Décina a dodává „V této choreografické fresce je pozornost směřována k prostoru a prázdnotě vytvořené kolem těl, forem a hmot, aby mohla vyniknout jemnost a neviditelno vázané na frekvence a na různé plány existence či vědomí být člověkem.“ Důležitou složkou představení je zcela nové využívání videoprojekce přímo na těla tanečníků, která snímá jejich pohyb a podle toho je následně dotvářena scénografie celého díla. Video zde slouží jako paměť tanečníků, jejich pohybů. Ve světě malířství hledá Décina prostředky k zachycení pohybu a proto bývá také francouzským tiskem označován za malíře nehmotného, malíře pohybu.

Festival, který začal již 9. května v Brně, uvede v Praze kromě prestižního představení FRESKA díla dalších renomovaných choreografů i začínajících mladých talentů, kteří přinášejí do současné tvorby svěžest a řadu nových prvků. 28. května budou v divadle Archa uvedeny 2 taneční duety, které vznikly „na zakázku“ projektu a interpreti pro ně byli vybíráni na společných konkurzech v Praze, Brémách a v Paříži. Autorkou Atlasu fantazie je proslulá choreografka Béatrice Massin, která je v Praze již dobře známa pro svůj citlivý přístup k propojení barokního a současného tance. O mužnosti v současném tanci nás přesvědčí německý choreograf Helge Letonja v představení Je suis tombé sur toi / Narazil jsem na tebe, které bude uvedeno v druhé části večera. Po skončení představení budou moci diváci v otevřené diskusi hovořit s choreografem Letonjou.

Mezi talenty současného evropského tance patří zajisté i aktuálně nejmladší choreografka Národního centra současného tance v Anger ve Francii Lou Cantor, která diváky pobaví svoji stručnou a vtipnou taneční výpovědí Bref. Slovenská choreografka Eva Klimáčková úspěšně odstartovala svoji profesní dráhu ve Francii a založila zde skupinu E7KA. Společně se představí ve Studiu Alt@ – Hala 30 choreografií TOUCH.ED, v níž se navrací do světa smyslových vjemů a podvědomí, čistotě, jednoduchosti a preciznosti linií, vypráví o poezii těla a prostoru. Obě představení budou uvedena 29. května ve Studiu Alt@ – Hala 30. V divadle Ponec uvede 30. května svoji choreografii pro pět tanečnic Pentimento česká choreografka Andrea Miltnerová, která se v současném světě zamýšlí nad tím, jak pohlížet na barokní tělo, na jeho intimitu, jeho funkčnost, lidskost a dynamičnost. S lehkou agresivitou konfrontuje Lucia Kašiarová publikum se svojí představou o každodenním životě umělce v sólové skice ALA III. Netradičně a s nadsázkou bude otevře oba večery Pierre Nadaud a Gérard Vidal. Jejich vypravěčská performance Lid beze jména se stává „červenou nití“ festivalu, neboť otevírá divákům dveře k uměleckému vnímání.

Doprovodným programem festivalových večerů bude projekce dokumentu Veroniky Janečkové Vstupování do tance, který vznikal v průběhu projektu KoresponDance Europe a zachycuje dvě významné části projektu. Součástí festivalu jsou také 2 výstavy fotografií (Divadlo Ponec (10-31/5) a kavárna Standard Café (6/5 – 16/6), které přinášejí další pohled na průběh celého projektu KoresponDance Europe.

Vstupenky na všechna pražská představení je možné rezervovat na pokladnách všech uvedených divadel, informace o předprodeji naleznete na www.korespondance-europe.eu .

Květnový festival KoresponDance Europe je vyvrcholením stejnojmenného dvouletého evropského projektu, který je zaměřen na na rozvoj choreografické tvorby evropských umělců. Tento projekt, který získal podporu z programu CULTURE Evropské unie, propojuje znalosti a zkušenosti čtyř zemí a typově rozdílných organizací, které se vzájemně dobře doplňují: skupina Steptext Dance Project z Německa, profesionální asociace A.S.T. ze Slovenska, festival Jamais Vu! z Francie a Českou republiku zastupuje SE.S.TA, centrum choreografického rozvoje. Prostřednictvím sdružení SE.S.TA se Česká republika stala hlavním organizátorem a koordinátorem celého projektu.

V průběhu dvou let poskytl KoresponDance Europe uplatnění více než 350 umělcům, kteří získávali své zkušenosti jako účastníci stáží, hostující choreografové na rezidenčních pobytech, interpreti nových představení nebo tvůrci vlastních projektů. KoresponDance Europe teď připomíná rozmanitou rodinu umělců, kteří nadšeně pokračují ve vzájemné spolupráci na různých úrovních.

Záštitu nad festivalem převzal Ministr kultury České republiky Jiří Besser, Ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg a jeho čestným prezidentem se stal Velvyslanec Francie v České republice Pierre Lévy.

Kontakty pro média:

o.s. Setkávání současného tance (SE.S.TA)
Pod Kaštany 8, 160 00 Praha 6, Tel / fax: +420 224 318 831

Eva Vlachová (PR, propagace)
Tel: +420 608 653 653
e-mail: evlachova@se-s-ta.cz

www.korespondance-europe.cz a www.se-s-ta.cz