// právě čtete...

Blog

Budeme jezdit na elektřinu?

Automobilky se chystají na revoluční krok. Nejde o sci-fi. Jde o realitu. Auta nemusí jezdit na benzín nebo naftu. Přírodní zdroje docházejí a státy o ně válčí. Elektřina, ať ji vytvoří atomové elektrárny nebo solární panely, je považována za „čistější“ verzi pohonu našich motorů. Celý svět dospěl do stádia testování této nové etapy. Ve Francii, například, již mají 4000 elektromobilů, v Čechách se tohoto projektu zhostil ČEZ. Stovka aut na elektřinu je testována.
Dilema zůstává v infrastruktuře. Kdo bude investovat do dobíjecích stanic? Baterie aut se mohou dobíjet v garážích rezidenčních domů, v kancelářích, na čerpacích stanicích nebo například na parkovištích supermarketů. Dojet na jedno dobití 150 km je slušný výkon. Dokud ale ti, co nabízejí infrastrukturu do takové investice nepůjdou, řidiče asi výrobci těžko přesvědčí, že koupit si auto o 20 procent dražší, protože je ekologické a jezdí na elektřinu, je super krok.
Všichni o tom píší, všichni vyčkáváji. Já věřím, že to je krok správným směrem. A odvážný soud? Do roka bude minimálně 10 procent trhu jezdit dražšími, ale ekologickými elektromobily. Až do doby, cca za 3 roky, kdy tyto budou levnější než auta na benzín. Uvidíme. Každopádně studie Roland Berger Stratety Consultants, která se zaměřuje na implementaci této nové technologie motorů, dává asi fundovanější odpověď. Elektromobily mají prostě svojí budoucnost. A nejde o sci-fi.