// právě čtete...

Blog

Povolenky za peníze – záplata na vysoké ceny elektřiny?

Boom dodavatelů sluneční energie přinesl po velkém prvotním nadšení silné rozpaky. Velká vládní podpora a výhodné podmínky pro fotovoltaiku vyvrcholily cenovou „krizí“. Vášnivá veřejná diskuse na téma skokové zvýšení cen energií, komu všemu uškodí, kdo ponese její tíhu. Domácnosti i firmy začaly pochopitelně křičet.
Na návrh Svazu průmyslu a dopravy přešel ministr financí s řešením – původně plánované a schválené grátis ekologické povolenky energetickým firmám zpoplatníme. Získáme tak 90 miliard a nedojde ke skokovému zdražení elektřiny. To se pochopitelně nelíbí energetickým firmám, kterým se ekologická inovace a rozšiřování produkce hodně prodraží. Navíc nutné investice, které musí vynaložit do čistých technologií, byly právě vyváženy bezplatným vydáváním ekologických povolenek.

Ministr financí: původně plánované a schválené grátis ekologické povolenky energetickým firmám zpoplatníme.

Asociace fotovoltaky spokojeně přihlíží. Řada názorů ale zároveň volá po zdanění fotovoltaiky a tím kompenzovat hrozící zvýšení cen. Je tady další politicko-ekonomický šach-mat. Jak dopadne? Kdo v té hře přijde zkrátka a kdo si bude mnout ruce? To se dozvíme již brzy. Vláda a její poradci důkladně studují všechna pro a proti.
Jasné je jedno, nikomu se vyšší ceny eletřiny platit nechce. A to vláda dobře ví. Není ale jednodušší řešení nasnadě? Zrušit zvýhodnění solárním elektrárnám a umožnit dobrovolný nákup solárních energií. Aneb řešit příčinu u kořene, nikoliv následně hasit následky.