// právě čtete...

Tiskové zprávy

Zentiva: Češi jsou zvyklí léčit své nachlazení sami, často přechází i vysoké teploty

Jak ukázal průzkum společnosti Zentiva, běžné nachlazení řeší většina české populace (78 %) podle svého uvážení a lékaře nekontaktuje. Více než polovina (54 %) užívá volně prodejné léky z domácí lékárničky nebo se jde poradit o koupi vhodného léku do lékárny. 24 % lidí se léčí pomocí horkých čajů a pobytem v teple. S lékařem se radí pouze 16 % obyvatel. Průzkum realizovala společnost Zentiva v říjnu 2013 na vzorku 1003 respondentů.

Dokonce i virózy spojené s horečkou řeší většina lidí (65 %) samoléčbou. Třetina v takovém případě užívá volně prodejné léky z domácí lékárničky a 19 % si lék zakoupí v lékárně po poradě s lékárníkem. Radu lékaře vyhledá 27 %.

Přecházení nemoci s vysokou teplotou je v populaci zcela běžné u 23 % lidí. Tento zlozvyk je rozšířen hlavně mezi ekonomicky aktivními lidmi s vyššími příjmy ve věku 30-59 let. Dovolenou k vyléčení si bere 21 % lidí, pro neschopenku k lékaři si zajde 22 %.

Běžné nachlazení jako je rýma, bolest v krku či kašel potká během roku téměř každého občana České republiky. Pouze 15 % lidí se nachlazení vyhýbalo. Vysoká horečka trápila v uplynulých 12 měsících 47 % populace a antibiotika užívalo 28 % lidí – například na zápal plic, angínu či zánět průdušek.

„Podzimní období často přináší zdravotní komplikace v podobě nachlazení či virózy. Proto jsme se v našem průzkumu zaměřili na zvyklosti českých pacientů a formy léčby, jakým dávají přednost. Pro většinu Čechů je běžným řešením samoléčba – ať již pomocí léků z domácí lékárničky či zakoupených v lékárně po konzultaci s lékárníkem. Necelá třetina lidí vyhledá lékaře až při onemocněních spojených s horečkami,“ uvedl ředitel komunikace Zentiva Libor Kytýr.

Způsoby řešení nachlazení a chřipky (populace ČER 15+, n=1003, údaje v %)