// právě čtete...

Tiskové zprávy

Znalosti Čechů o poskytování první pomoci jsou zastaralé, ukázal průzkum Zentivy

Poskytování první pomoci nahání lidem strach. Nevěří si nebo se nechtějí od nemocného nakazit. Vyplynulo to z výzkumu, který mezi širokou veřejností provedla společnost Zentiva. Odborníci proto doporučují seznamovat se základy první pomoci už v dětství. I proto Zentiva připravila kurzy, na nichž záchranáři učí první pomoc prvňáky. Zatím proškolili 1876 dětí.

Přímou zkušenost se záchranou člověka má v Česku 22 procent lidí. Většina Čechů zatím první pomoc poskytovat nemusela. A jsou za to rádi. „Z průzkumu, který jsme provedli, vyplynulo, že 82 procent lidí má strach, že pomoc nezvládnou a pacient zemře. 63 procent dotazovaných také přiznalo obavy, že se od pacienta sami nakazí,“ přibližuje výsledky výzkumu Libor Kytýr, ředitel komunikace v Zentivě.
Záchranáři veřejnost uklidňují. „S případy, kdy by laik svojí pomocí pacientovi výrazně ublížil, se v praxi nesetkáváme,“ uvádí ředitel Zdravotnické záchranné služby (ZZS) Středočeského kraje Martin Houdek. Může se prý stát, že pomáhající při resuscitaci zláme pacientovi žebro, ovšem za cenu záchrany života.

Lidé si nevěří
I přes silné obavy by se většina lidí postavila k záchraně člověka čelem. 63 procent Čechů by se snažilo první pomoc poskytnout. „Polovina lidí tvrdí, že by se o poskytnutí první pomoci pokusila, ale zároveň si nejsou jistí svými schopnostmi. Jen 14 procent věří, že by to zvládlo,“ přibližuje Libor Kytýr. Celých 31 procent Čechů ale přiznalo, že by se o záchranu raději nepokoušelo, ze strachu, že stav pacienta ještě více zhorší.
A jak to potom vypadá ve skutečnosti? Lidé, kteří se do kritické situace již dostali, se podle svých slov o záchranu v naprosté většině případů pokusili. Pouhé 1 procento dotazovaných přiznává, že pomoc neposkytli, ani nezavolali záchranku. „Pokud člověk třeba na ulici potřebuje resuscitaci, je ve většině případů odkázán na pomoc kolemjdoucích. Mozek totiž vydrží bez kyslíku pouze tři až pět minut. A sanita přijíždí zhruba po deseti minutách od zavolání,“ upozorňuje Martin Houdek. Čím více lidí tedy ví, jak poskytnout první pomoc, tím lépe.

Děti vědí mnohdy víc
I proto spustila Zentiva loni na podzim nový projekt, v němž učí prvňáčky základy první pomoci. Odborným garantem je jí právě ZZS Středočeského kraje, partnerem výuky se stal ŠIK (Školní informační kanál), jehož prostřednictvím jsou realizovány vzdělávací video spoty vysílané na základních školách.
„Malé děti se rychle učí a základy první pomoci si dobře pamatují. Navíc nejsou zatížené starými pravidly jako většina dospělých,“ vysvětluje Martin Houdek, proč je výuka dětí důležitá. „Pravidla první pomoci se před lety změnila, a to docela výrazně,“ připomíná Martin Houdek. „Nově už se například nezjišťuje tep, minulostí je i dýchání z úst do úst.“
Takže dospělí, kteří se se základy první pomoci setkali naposledy jako děti, mají co dohánět. A není jich málo. „Z průzkumu vyplynulo, že dvě třetiny populace získaly stěžejní informace o poskytování první pomoci ve věku do dvaceti let. Potvrdilo to i 54 procenta seniorů nad 60 let. Jejich znalosti jsou tedy více než 40 let staré,“ upozorňuje Libor Kytýr. Ve věku nad 25 let si základy první pomoci připomíná jen deset procent spoluobčanů.
Pokud by Češi informace o první pomoci potřebovali, hledali by je na internetu popřípadě u lékaře. Alespoň to tvrdí 60 resp. 47 procent respondentů.
prvnipomoc-zentiva-graf