// právě čtete...

Tiskové zprávy

Nová prohlídková trasa na Zámku ve Žďáru nad Sázavou provede návštěvníky po stopách Santiniho

Zámek Žďár nad Sázavou připravil pro milovníky historie novou prohlídkovou trasu pod názvem Po stopách Santiniho. Díky ní budou moci návštěvníci poznat nejzajímavější místa bývalého cisterciáckého kláštera a zároveň jim otevře nové prostory, které doposud nebyly veřejnosti přístupné.
zamekZdarKaple
Nově vyškolení průvodci budou od dubna provádět návštěvníky okruhem nejzajímavějších míst, která jsou spojená s osobností architekta Santiniho. Prvním místem, které prohlídku zahajuje, je nádvoří před budoucím Muzeem nové generace, jedinečnou zážitkovou expozicí, která nabídne návštěvníkům již od srpna letošního roku komplexní pohled do historie areálu zámku novou, netradiční formou, založenou na moderních technologiích, jako jsou video projekce spojené s hudebním doprovodem a vystavenými exponáty. Dále trasa povede do prelatury (soukromého sídla opata), baziliky Nanebevzetí Panny Marie, konventu (obydlí mnichů) a studniční kaple. Nově budou zpřístupněny také unikátní sádky pro chov ryb. Procházka historií dovede návštěvníky až na hráz konventního rybníka a poté k bráně poutního kostela sv. Jana Nepomouckého na Zelené hoře, který je vrcholným dílem architekta Santiniho a byl zapsán mezi nejvýznamnější světové památky UNESCO.
zamekZdar
Prohlídková trasa dlouhá 60 – 90 minut bude návštěvníkům k dispozici v rámci následující otevírací doby: květen – září denně mimo pondělí v časech 9:00-17:00, v dubnu a říjnu o víkendech mezi 9:00- 17:00.

O Zámku Žďár nad Sázavou
Historické centrum města Žďáru nad Sázavou se nachází v areálu bývalého areálu cisterciáckého kláštera ze 13. století, dnešního zámku v majetku rodiny Kinských. Rozsáhlý areál zahrnuje komplex konventních a hospodářských cisterciáckých budov, nachází se zde kostel Nanebevzetí P. Marie, nejstarší základní škola na Žďársku a základna místního hasičského sboru. Zámek v současnosti spojuje historii se současným uměním. Vedle pravidelných výstav a koncertů pro širokou veřejnost nabízí také umělcům rezidenční tvůrčí pobyty, které pravidelně vrcholí mezinárodním festivalem současného pohybového umění KoresponDance. www.zamekzdar.cz