// právě čtete...

Tiskové zprávy

StartupYard: Investice ve výši 81 miliónů korun a druhé akcelerační kolo v tomto roce jsou výsledkem rostoucího zájmu startupů, investorů i korporací

StartupYard, startupový akcelerátor se sídlem v Praze, ohlásil, že startupy z jeho programu, získaly od počátku roku 2016 investice ve výši 81 miliónů korun. Jako reakci na rostoucí poptávku ze strany investorů zároveň otvírá StartupYard poprvé během jednoho roku již druhé akcelerační kolo, ve kterém bude vybírat nové mezinárodní startupy do svého programu.

startupyardCedricMaloux

StartupYard, který po několika nedávných úspěších získal popularitu mezi investory ve střední Evropě, oznámil, že jeho management v rámci programu “StartupYard FastLane 2016/2 navštíví v září letošního roku 9 evropských technologických center ze 7 zemí ”. Zde vybere nejlepší začínající firmy a nápady pro své druhé akcelerační kolo, které proběhne již v listopadu. V rámci náborového roadshow navštíví Prahu, Brno, Bratislavu, Sofii, Varšavu, Bukurešť, Kluž, Lublaň a Prištinu. Startupy se budou svými prezentacemi ucházet o možnost postoupit přímo do finálových kol výběru pro účast v akceleračním procesu v Praze a získání investice.

„Zrychlující se tempo technologických investic a rostoucí zájem ze strany investorů v regionu nabízí StartupYardu příležitost zorganizovat dva akcelerační programy v jednom roce – a to poprvé v naší pětileté historii,“ uvedl Cedric Maloux, ředitel akcelerátoru StartupYard.

StartupYard bude hledat startupy, zaměřené na datovou ekonomiku, které reprezentují širokou škálu platforem či služeb v těchto oblastech: bezpečnost, internet věcí (IoT) a big data, strojové učení a predikce. Do 30. září se mohou startupy ucházet o účast v programu. Ten bude zahrnovat přímou investici ve výši 810 tisíc korun, přes 13,5 miliónů korun formou výhod od korporátních sponzorů, tři měsíce mentoringu, seminářů a účast na konferenci Demo Day, který nabídne přístup k technologickým a investičním lídrům regionu.

„Věříme, že příští Uber může pocházet z České republiky,” uvedl Cedric Maloux, původně francouzský podnikatel s 25 lety zkušeností. „Dochází k hmatatelnému posunu. Kvalita podnikání v posledních letech prudce vzrostla, zakladatelé technologických firem mají větší rozhled, mezinárodní korporace se silnou přítomností v Praze mají hlad po inovacích a chtějí navázat přímou spolupráci se startupy, což jim otevírá nové mezinárodní trhy a přístup k technologiím.“

StartupYard zároveň informoval o úspěšných investicích. Pouze během uplynulého roku získaly startupy z jeho programu investice ve výši přes 81 miliónů korun. Zároveň 4 z 9 účastníků první kohorty roku 2016 již získali dodatečné investice v celkové výši 13,5 miliónů korun. ClaimAir, startup zaměřený na právní pomoc, který pomáhá cestujícím získat náhradu škody od leteckých společností, nedávno získal téměř 3,8 miliónů korun, aby mohl konkurovat v celé Evropě. SpeediFly, nabízející mobilní aplikaci, která chce usnadnit cestovatelům přístup ke komerčním letům, získal přes 8 miliónů korun. Minulý měsíc získal Neuron Soundware z programu StartupYard 2016 prestižní ocenění a grant nadace Vodafone „Nápad roku”.

startupyardgrafMezi nedávnými průlomovými úspěchy figuruje také firma BudgetBakers, která prošla programem StartupYard v roce 2015. Jde o aplikaci na správu rozpočtu a osobních financí, která chce přímo konkurovat aplikaci Mint a dalším předním finančním aplikacím pro koncové uživatele. Firma BudgetBakers také letos získala investici přes 10,8 miliónů korun a do jejího vedení nastoupil jako ředitel Michal Kratochvíl, mentor a investor StartupYardu, který dříve působil jako výkonný ředitel firmy Accenture ve střední Evropě. Kratochvíl uvedl k nedávným úspěchům StartupYardu: „Ještě nebyl lepší čas vsadit na startupy ve střední Evropě, než je tomu dnes. S novou generací startuperů, jakým je náš tým v BudgetBakers, kteří jsou připraveni a schopni bojovat na globálním trhu a uspět, přichází jasná potřeba a silný důvod pro agresivnější investice.“

Mezi investory StartupYardu jsou přední venture capital firmy – Credo Ventures a Rockaway Capital. Druhá z nich investovala v loňském roce 2 milióny EUR do vyhledávače Gjirafa.com, absolventa programu StartupYard 2014 a v současnosti nejrychleji rostoucího startupu v Kosovu/Albánii.

O StartupYardu
StartupYard, založený v roce 2011, je nejstarším soukromým akcelerátorem v regionu střední a východní Evropy. Doposud StartupYard zorganizoval 6 akceleračních kol (kohort) pro 44 startupů. Jeho cílem je pomoci startupům růst a získat dodatečné investice, zatímco je propojuje s partnery a mentory, což jim usnadňuje vstup na globální trh. 18 absolventů programu získalo dodatečné investice ve výši přes 6 miliónů EUR. 29 stále působí na trhu a akvizicí prošlo 5 firem. Za StartupYardem stojí investoři Credo Ventures, Rockaway Capital a skupina angel investorů vč. Michala Illicha, Josefa Matějky, Michala Kratochvíla a Philipa Staehelina. Více na www.startupyard.com.